GENÇLİK VE SPOR BAKANIMIZ AKİF ÇAĞATAY KILIÇ ‘2016 SPOR BAŞARI ÖDÜL TÖRENİ’NE KATILDI

Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç, ‘2016 Spor Başarı Ödül Töreni’ne katılarak, ulusal ve uluslararası düzeyde başarı elde eden sporcu, antrenör ve spor kulüplerini ödüllendirdi.

11 NİSAN 2017 / Ferdi AYDOĞMUŞ-MERSİN
Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç, ‘2016 Spor Başarı Ödül Töreni’ne katılarak, ulusal ve uluslararası düzeyde başarı elde eden sporcu, antrenör ve spor kulüplerini ödüllendirdi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen ve çeşitli branşlarda ödül almaya hak kazanan 101 sporcu, 62 antrenör ve 7 spor kulübünün ödüllendirildiği törene Mersin Valimiz Özdemir Çakacak’ın yanı sıra Mersin Milletvekilleri Oktay Öztürk ve Baki Şimşek, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Kadir Yıldız, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcımız Hasan Özbaba, Spor Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcımız Dursun Türk, Mersin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürümüz Şaban Güneş, il protokolü, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile çok sayıda sporcu, antrenör ve spor kulübü temsilcileri katıldı.

Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç, Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen törende yaptığı açıklamada, Mersin'deki programı öncesi, Türkiye'nin önümüzdeki yıllarda uluslararası spor takviminde önemli bir organizasyonla anılması adına yapılan çalışmalarla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kabulüne katıldığını belirterek, önümüzdeki dönemde bu konuda önemli adımlar atılacağını ifade etti. 

SPOR ALTYAPI ÇALIŞMALARINA BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ

Sporcularımızın uluslararası müsabakalara daha iyi hazırlanmaları ve ülkemizi daha iyi temsil edebilmeleri açısından spor altyapı çalışmalarına büyük önem verdiklerini kaydederek devam eden Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç, tüm sporcularımızın kendilerine sunulan bu imkanlardan sonuna kadar faydalanacaklarına olan inanıyorum. Geçtiğimiz aylarda Milli sporcularımızın yurt dışında Taekwondo, Eskrim ve aletli Cimnastik dallarında önemli başarılar elde etmiştir. Bu başarıların önümüzdeki yıllarda çok daha büyük başarılara vesile olması temenni ediyorum.

OKULLARIMIZIN SAHİP OLDUĞU SPOR TESİSLERİNİN OKUL SAATİNDEN SONRA DA SPORCULARIN KULLANIMA AÇILACAK

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında geçtiğimiz yıl imzalanan işbirliği protokolü ile birlikte, her iki bakanlığın imkanlarının birlikte kullanılmaya başlandı. Amacımız, okulların da spor alanları var, birçok okulumuzun spor salonu, açık spor alanı var fakat ne hikmetse bürokrasi denilen o güzellik var ya diyor ki 'Okul saati kapandı mı onların da kapısı kapanır.' Basit şeylere takılıp da bizim elimizdeki imkanları kullanamamak gibi bir duruma düşmememiz gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı ile kolları sıvadık ve bunu çözdük. Bizim olan tesislerimizden onlar faydalanacaklar, bizim tesisimizin olmadığı yerlerde biz onların tesislerinden yararlanacağız. Sonuçta bütün bu tesisler okul saatinden sonra açık olacak, sizlerin kullanımına verilmiş olacak. 4'üncü sınıftan 5'inci sınıfa geçerken öğrencilerin yetenek taramasına tabi tutulacak. Önümüzdeki dönem içerisinde hangi dallarda, hangi spor dallarında sizleri yönlendireceğimiz ve o anlamda geliştireceğimizle ilgili çok daha net bir portföy çıkaracağız ortaya. Çünkü, Allah'ın vermiş olduğu kabiliyetler doğrultusunda sizleri geliştirmemiz lazım. Bu da önemli bir şey. Yeniden keşfetmeyi gerektirecek bir şey yok, dünya bunu yapıyor, bu şekilde oluyor, ondan sonra da başarı elde ediyor. Biz de aynısını yapacağız. Fiziki imkanlarımız da buna müsaade edecek, izin verecek noktaya gelmiş vaziyette. Örneğin, mahalle tipi spor sahaları, futbol, basketbol, voleybol hep beraber. Bunlardan son 1,5 yıl içerisinde bin 847 tane yaptık. Türkiye genelinde, 909 bitmiş ve 938'inde de yapım devam etmekte. Bu yaza gelmeden hepsi tamamlanmış olacak. Böylece bin 800'ü aşkın mahalle tipi tesis sizlerin, tüm gençliğin ve kendini genç hissedenlerin kullanımına verilmiş olacak. 

Mersin denilince önemli bir potansiyelden, altyapı yatırımları ve spor kentinden bahsediliyor, fakat kent bu potansiyeli tam anlamı ile kullanamıyor, çok daha fazla aktif sporcunun kendini yetiştirebilmesi gerekiyor. Kentte lisanslı sporcu sayınının şu anda 83 bini aşmış durumda, 347 spor kulübü var, bu yeterli değil. Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptıkları protokolle tesislerin yoğun bir şekilde kullanıma girmesiyle, spora çok daha fazla yönlendirme yapılacak ve buradan çıkacak başarıyla Mersin'in çok daha iyi ve yoğun temsil edileceğini ümit ediyorum.

İYİ BİR TEMELİN ÜZERİNDE İLERLİYORUZ

Sayın Cumhurbaşkanımız ile Sayın Başbakanımızın ziyaret ettikleri her ildeki spor tesisleriyle yakından ilgilenerek, her zaman sporcuların destekçisi olmuşlardır. Paralimpik oyunlarda daha fazla başarı elde ettik ama biz şunu söylüyoruz, iyi bir temelin üzerinde ilerliyoruz. Ben inanıyorum ki 2020, 2024 çok daha farklı başarıların ortaya konacağı olimpiyatlar olacak ama sadece bunlarla sınırlı kalmayacağız. Bizim aynı zamanda geleneksel sporlarımız var. Bunları hayata geçirip daha fazla yer almasını sağlamak üzere çalışmamız var. Cirit, okçuluk, aba güreşi olsun, bunları daha fazla ön plana çıkaracak ve tüm dünyada daha fazla yer almasını sağlayacağız. 2021'de yapacağımız İslami Dayanışma Oyunları'nda geleneksel okçuluk ve aba güreşi bir gösteri branşı olarak yer alacak." ifadelerini kullandı.

Mersin Valimiz Özdemir Çakacak ise yaptığı selamlama konuşmasında, 2013 yılında ilimizde yapılan XVII. Akdeniz Oyunları dolayısıyla ilimizin, gıpta ile bakılan spor tesislerine sahip olduğunu anımsatarak Mersin’in bir spor kenti olduğunun altını çizdi. Konuşmasının devamında, “Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Akif Çağatay Kılıç’ın nezdinde, ilimizin bu spor altyapısına kavuşturulmasına vesile olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’a Mersin halkı adına şükranlarını sunuyorum. Ulusal müsabakalarda başarı gösteren sporcularımızı bir sonraki törende çıtayı daha da yükselterek Uluslararası müsabakalarda ödül almış sporcular olarak görmeyi arzu ediyorum.” diyerek konuşmasına son verdi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın da bir konuşma gerçekleştirdiği ödül töreni, Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç, Mersin Valimiz Özdemir Çakacak, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcımız Hasan Özbaba, Spor Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcımız Dursun Türk, Mersin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürümüz Şaban Güneş ve beraberindekiler tarafından başarılı sporculara ödüllerinin verilmesinin ardından sona erdi.

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ 248 FİDAN İLE MERSİN ÜNİVERSİTESİ YERLEŞKESİ İÇERİSİNDE YAŞAYACAK

Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç, Mersin Üniversitesinde 15 Temmuz Şehitleri anısına düzenlenen fidan dikimi törenine katıldı.
Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç, fidan dikimi töreninde yaptığı konuşmada, dikilecek 248 fidanın, bu ülkenin ihanetle ne kadar burun buruna geldiğini, millete, devlete ve bayrağa ihanet etmek isteyenlerin neler yapabileceklerini hatırlatacağını ve onlara bu imkanı asla, hiçbir zaman vermeyeceklerini, 15 Temmuz gecesindeki gibi haykırmanın sembolü olacağını söyledi.

Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç, bugünün fidanlarının geleceğin ağaçları olacağına işaret ederek, şöyle konuştu:
"Bugünün gençleri yarın bizlerin olduğu yerlerde olacak. Aranızda ülkemizin yönetiminde, iş dünyasında, akademisinde görev alan kardeşlerimiz olacak. İnşallah bugünden edinmiş olduğunuz bilgi ve donanımlarla ülkemizi çok daha farklı yerlere taşıyacaksınız. Cumhuriyetimizin 100. yılında, 2023'te dünyanın ilk on büyük ekonomisi arasına girme hedefimiz var. 2023 ve 2071 hedeflerimize birlikte koşacağız, yürümeyeceğiz. İnşallah 16 Nisan günü de bu koşumuzu en hızlı yapabilecek şekilde önümüzdeki yolu daha da genişleteceğiz." dedi.

Konuşmaların ardından üniversite yerleşkesinde Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu önünde gerçekleşen fidan dikim töreninin ardından yerleşke içerisinde bulunan Erkek Öğrenci Yurdu’nu da ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Öğrencilerle yakından ilgilenen ve bir süre sohbet eden Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç’ın ziyareti, yurt hakkında yetkililerden bilgi almasıyla sona erdi.

Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç, Dia Center konferans Salonu'nda basına kapalı düzenlenen Genç Kürsü etkinliğinde de gençlerle bir araya gelmesinin ardından Mersin programı sona erdi.