Sportif faaliyetler ile farkındalık kazandırmak ve başarılı sporcularımızın halka tanıtılması amacı ile yapılan "Amatör Spor Haftası" Mersin Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan törenle başladı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü ile Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu tarafından her yıl ortaklaşa planlanan, her yaştan insanın spor yapması için düzenli fiziksel aktivitelerin oluşturulmasını özendirmek ve yeni bireylerin spora kazandırılması için farkındalık oluşturmak amacıyla gerçekleştirilen Amatör Spor Haftası bu yıl 07-13 Ekim 2019 tarihleri arasında 81 İlde farklı etkinliklerle kutlanacak.

İlimizde de Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu tarafından ortaklaşa düzenlenen "Amatör Spor Haftası" etkinlikleri bugün Cumhuriyet Meydanı'nda Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürü Oğuz Kaymaz ile Mersin Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Mithat Ertaş tarafından İl Müdürlüğü çelenginin Atatürk anıtına bırakılması ile başladı. 

Cumhuriyet Meydanında yapılan törene Gençlik ve Spor İl Müdürü Oğuz Kaymaz, Mersin Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Mithat Ertaş, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü spor şube müdürü Vedat Akyar, Sicil Lisans Şube Müdürü Önder Öztürk, Kurum antrenörleri, sporcular ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan açılış töreninde bir konuşma yapan Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürü Oğuz Kaymaz, Amatör ruhun sporun temel alt yapısı olduğunu belirterek, “07-13 Ekim 2019 tarihleri arasında yapılan 'Amatör Spor Haftası' her yaştan insanın spor yapması için düzenli fiziksel aktivitelerin oluşturulmasını özendirmek ve yeni bireylerin spora kazandırılması için farkındalık oluşturmak amacıyla ilimizde de bir çok sportif branşta turnuvalar düzenleyeceğiz. Ben inanıyorum ki Mersin'de Spor hak ettiği yeri alacak ve her hane de spor yapan kişi sayısı artacaktır. İçinde bulunduğumuz Amatör Spor Haftası vesilesiyle 7'den 70'e tüm vatandaşlarımızı spor yapmaya davet ediyoruz. Amatör Sporda başarının temelinde sporu tabana yayan Amatör bir ruh yatmaktadır. Bu bilinçle hareket ederek çocuklarımızın, gençlerimizin ve yetişkin vatandaşlarımızın spor yapmalarına, onlara sağlıklı bir yaşam biçimi sunmalarına yardımcı oluyoruz. Bu amaçla ilimizde faaliyet gösteren Amatör spor kulüplerimize de elimizden geldiğince tüm desteği vermeye çalışıyoruz. Bu ülkenin ay yıldızlı bayrağını uluslararası müsabakalarda dalgalandıracak geleceğin şampiyonlarını yetiştirmesi için hiç bir fedakarlıktan kaçınmıyor ve tüm gayretimizle çalışıyoruz. 'Amatör Spor Haftası' etkinliklerimize tüm halkımızı davet ediyor, açılışa gelen tüm sporcu antrenör ve vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Cumhuriyet Meydanında yapılan konuşmaların ardından Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü sporcularının hazırladığı Taekwondo ile Cimnastik gösterilerinin ardından Meydan da konuşlanan Hokey, Badminton, Tenis ve Dart branş tanıtımlarının yapılmasının ardından açılış töreni sona erdi.

07-13 Ekim 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Amatör Spor Haftası etkinlikleri; çeşitli spor branşlarında yapılacak müsabakaların yanı sıra, Spor Paneli ve Yılın Enleri Ödül Töreni ile tamamlanacak.